Browse By Lot Number
Browse By Category
Louisiana Estates Auction, November 17, 18 & 19, 2017

Glossary Of Terms

Printable Artist Index

A
Conrad Albrizio, 572
Enrique Alferez, 587-589
Lourdes Almeida, 232
Martha Wright Ambrose, 612
American School, 532, 1065, 1123, 1306
Walter Inglis Anderson, 543, 544, 574, 575, 1119, 1120, (aft) 1121, (aft) 1122
William Arnold, 1115
Asian School, 755, 777
John James Audubon, 372, 686-689
B
Charles Clement “Bervic” Balvay, 53
Léon Baskt, 919
Tony Bass, 923
Raine Bedsole, 929
Mark Bercier, 930
Wilson Bigaud, 1003
Antoine Bofill (aft), 684
Aaron Bohrod, 193, 217
Henry Botkin, 975
Oskar Brazda, 1082
Annie L. Colladay Braidwood, 521
British School, 51, 104
Emile Bruchon (aft), 22
William Henry Buck, 343
Fritz Bultman, 585, 586
Steele Burden, 226-229
James Edward Butterworth, 50
Enrico Butti, 272
Syndey Byrd, 860
C
Domingo Calasaya, 905
John Wilson Carmichael, 1067
Laurent Casimir, 1128
Henry Casselli, 582
George Frederick Castleden, 974
Marc Chagall, 915, 916
Dale Chihuly, 234
Richard Clague, 344
Jean Cocteau, 157
Solomon Cole, 103
Clyde Connell, 191, 1129
Continental School, 102
Jack Cooley, 1118
Rosemary Farmer Corey, 861, 862
Edouard-Léon Cortès, 463
George David Coulon, 1110, 1111
Alvyk Boyd Cruise, 651
Jose-Maria Cundin, 599
D
Salvador Dali, 163, 909, 910, 917, 918
Michael Dahl (attr), 1023
Edgar Degas, 161
Frances Washington Delahanty, 1064
Sonia Delaunay, 912
Eugene Delcroix, 233
Willem Dieperink-Langereis, 1066
Alexander John Drysdale, 388, 533, 604, 958, 961, 964
George Bauer Dunbar, 199-203
George Valentine Dureau, 194, 924
Caroline Wogan Durieux, 158-160, 164, 213
Dutch School, 1081
E
Whitney J. Engeran, Jr., 931
Erté, 908
F
Alan Flattmann, 611, 995
Leonard Flettrich, 198
E.J. Forrest, 648
Anacharsis Fourcade (attr), 112
French School, 108, 480, 724
Edith Harker Frohock, 602, 603
G
Francois Gerard (aft), 482
Alphonse Leon Germain-Thill (aft), 708
Alberto Giacometti, 913
Charles Giroux, 362, 387
Louis Oscar Griffith, 345, 346
Rolland Harve Golden, 224
Anne Goldthwaite, 222, 223
Robert Gordy, 195, 925
John Gould, 10, 12, 13
William Carl Groh, 1131
Armand Guillaumin, 464
Lena Gurr, 978
H
Haitian School, 1000, 1001
Chestee Harrington, 969, 970, 1127
Orville James Hanchey, Sr., 867
George Henry Harlow (mnr), 49
George Overbury “Pop” Hart, 592
Shlomi Haziza, 891
Wilmot Emerton Heitland, 1112
Colette Pope Heldner, 960, 973, 996, 1133
Pavel Hlozek, 907
Morris Henry Hobbs, 231, 583, 613, 650, 1124
Thomas Holland, 906
Emil Eugen Holzauer, 546, 927
Robert Hopkin, 348
Emily Hamilton Huger, 647
Marie Atkinson Hull, 394
Clementine Hunter, 351, 352, 608, 609, 999, 1107, 1108, 1126
Peter Hurd, 211
I
Louis Icart, 212
Filippo Indoni, 725
Italian School, 285
J
Amy Jackson, 993
Lajos (Louis) Jambor, 1245
John Wesley Jarvis, 363
Anita Romero Jones, 935, 936
K
Johan Hendrik Kaemmerer, 507
Mane Katz, 156
Alberta Kinsey, 221, 545, 607
Ida Rittenberg Kohlmeyer, 578, 579
May Kugler, 997, 998
L
Martin Laborde, 665
Clarence John Laughlin, 219
Eugene Laurent (aft), 454
Latin American School, 1019
Emilie de Hoa LeBlanc, 1113
William Robinson Leigh, 652
Martin B. Leisser, 1304
Adele Lemm, 207
Leochares (aft), 271
Zhu Licun (attr), 756
Genevieve Liljeberg, 1105
Charles Oglesby Longabaugh, 1109
Brock Loper, 1117
Edouard Lormier (aft), 683
Louisiana School, 385
Eugene Loving, 216, 218
Deborah Luster, 621
M
Thomas Mann, 670
T. Martin, 691
Shirley Rabe Masinter, 593
Rene Charles Masse (aft), 21
Henri Matisse, 914, 920
James Scott Maxwell, 1020
John McCrady, 571, 594, 595, 598, 618
Michael Meads, 863
Philip Mercier (attr), 461
Frederick Mershimer, 922
Theresa Ferber Bernstein Meyerowitz, 99
William Meyerowitz, 100
James Michalopoulos, 208
Clarence Millet, 214, 215, 347, 590, 614, 615
Frederic Mizen, 666
Andres Molinary, 645, 977
C. Bennette Moore, 1320
Henry Robert Morland (mnr), 1022
Philip Richard Morris, 52
Burny Myrick, 1116
N
William Neuser, 976
New Orleans School, 662
O
Antoine Obin, 1004
Will Ousley, 971, 1103
P
Bashka Paeff, 273
George Patten, 107
Enoch Wood Perry, Jr., 1305
William H. Philip, 682
Pablo Picasso, 921
Fernand Pierre, 1002
Jean-Baptiste Pillement (attr), 284
Giovanni Battista Piranesi, 133
José Serra y Porson, 459
Alfred Frank De Prades, 1021
Levi Wells Prentice, 98
R
Lady Victoria Patricia Helena Ramsay, 393
Don Reggio, 972
Paula Rego, 189
Pierre Auguste Renoir, 162
Charles Whitfield Richards, 1114
Louis Valentin Elias Robert (aft), 126
David Roberts, 11
William S. Robinson, 542, 642
Noel Rockmore, 660, 661, 664, 1132
George Rodrigue, 389, 596, 597, 601, 933
Robert Malcolm Rucker, 340, 390-392, 610, 1104
Giuseppe Ruoppolo (attr), 460
S
José Francisco Xavier de Salazar y Mendoza, 369
Emilio Sanchez-Perrier, 462
Edith M. Sansum, 342
Paul Sawyier, 101
George Schmidt, 672
Scottish School, 1069
Palmer Schoppe, 210, 667, 668
David Seghers (mnr), 726
Artemio Sepulveda, 669
Eugenie Frederica Shonnard, 446
Hunt Slonem, 204-206, 580, 581, 600, 932
Alice Ravenel Huger Smith, 360
Francis Hopkinson Smith, 1246
Miss Smith, 106
Ettore Sottsass, 220
Southern School, 994
Spanish Colonial School, 370, 371, 414, 468, 469
Will Henry Stevens, 570, 576, 646
Meyer Straus, 341
Billie Stroud, 1106
T
Josephine Teayes, 105
David Teniers the Younger (mnr), 256
Emmitt Thames, 965-968
Jeremiah Theus (attr), 368
Richard Thomas, 928
School of Titian, 257
Marie Cerminova Toyen, 190
Helen Maria Turner, 591
Arnold E. Turtle, 584, 643, 959
V
Vargas Family, 324
Francisco Vargas, 407
Jean-Joseph Vaudechamp, 364
Elizabeth O’Neill Verner, 361
George Louis Viavant, 353
W
William Aiken Walker, 349, 350, 386, 962, 963
Andy Warhol (aft), 911
William Watson Washburn, 1319
F. Wieck, 1130
Sir David Wilkie (aft), 1068
Theodore “Fonville” Winans, 619, 620, 1316-1318
Mildred Wohl, 196, 197, 209
Ellsworth Woodward, 230, 573, 606, 616, 617, 644, 663
William Woodward, 577, 605, 649, 926
Don Wright, 934
George Hand Wright, 225
Z
Francisco Zuniga, 192

[../../../../footer.html]